Age of Industry

Podstawowe informacje

Liczba graczy 2-5
Zalecany wiek od 12 lat
Czas zabawy ok. 90-120 minut
Autor Martin Wallace
Wydanie angielskie
Instrukcja angielska
Złożoność dla średnio-zaawansowanych
Dostępność: niedostępny
Cena: 189,90 zł 189.90
ilość szt.
Zyskujesz 37 pkt [?]
dodaj do przechowalni
Oceń produkt w skali 1-5: 4.8
Wydawca: Treefrog Games
Kod produktu: 1845

Opis

Age of Industry has been in development for a few years now. You would think doing a streamlined version of an already existing game, Brass, would be easy. Well, if it is then I have the knack of making it feel difficult. Many hours have been spent developing the game so that it retains the flavour of the original but plays in a much shorter period of time. Personally I feel that this objective has been achieved, although there will be some who disagree (aren’t opinions wonderful things). You can now play what is still a challenging economic game in around ninety minutes (once familiar with the rules). If you found Brass to intimidating then Age of Industry is a much better game to start with.

Age of Industry allows for up to five players. It may be playable by two but I’ve never got around to testing it with that number. I’m sure somebody on Boardgamegeek will come up with a variant to allow you to play with two players. There are two maps in the box, one showing Germany, the other New England. The components in the game are not specific to any one map, so there will be expansion maps in the future.

 


 

Warto zobaczyć:

Polecamy również:

Co inni sądzą o tym produkcie? (2)

Wyświetlane są wszystkie opinie (pozytywne i negatywne). Nie weryfikujemy, czy pochodzą one od klientów, którzy kupili dany produkt.

11 listopada 2012

Age of Industry, czyli tak właściwie Brass 2, chociaż dla wielu raczej Brass 1/2. Ja należę do drugiej grupy. Wg mnie zmiany wprowadzone do AoI może i upraszczają niektóre rzeczy, tworząc grę bardziej przyjazną dla nowych graczy, ale pozbawiają one grę głębi, która była w Brassie. Jako, że nie mamy toru dochodu, a pożyczki nie kosztują nas jakże cennych akcji, kwestia balansu między dochodem, a punktami zwycięstwa została spłycona, o ile w ogóle jest. O ile kwestię dochodu można przecierpieć to jest jedna rzecz, której grze nie można wybaczyć - brak silnego rozróżnienia przedsiębiorstw. W brassie każdy rodzaj miał swoje wady i zalety (np. węgiel - duży dochód mało VP), w AoI żeton da tyle VP jaki ma poziom, więc tak naprawdę nie jest już tak kluczowe co stawiamy. Oczywiście jest to punkt widzenia fana(tyka) Brass. Gra osób go nie znających to naprawdę warto sprawdzić ten tytuł. Jest to solidna pozycja, za której wyborem mogą też przemawiać dodatki zwiększające żywotność produktu. Solidne 4, ale Brass to nie jest ;)

8 kwietnia 2013

Age of Industry to „uproszczona” wersja gry Brass tego samego autora. Mówię o tym z kronikarskiego obowiązku, bo i tak w Brass nie grałem i nie mogę odnieść się do ewentualnych różnic ☺. AoI kupiłem bo okna w zamku zasłaniały mi już ścierwa zabitych smoków, a loch pełen elfich jeńców zdecydowanie wymagał przewietrzenia. Nic tak nie lpobudza umysłu jak gra osadzona w twardym świecie kapitalistycznej ekonomii. Powiedzmy sobie szczerze, świat ekonomiczny AoI nie należy do najbardziej skomplikowanych:1 rodzaj transportu, 2 surowce (węgiel i stal) 6 rodzajów „przemysłu” do wybudowania ( kopalnie, stalownie, fabryki bawełny, fabryki czegoś (?), statki i porty. Do tego niezbyt kolorowa ( ale za to przejrzysta) dwustronna mapa. Wallacowi udało się z tych „skromnych” narzędzi zrobić naprawdę mocną grę, przy której nasz wewnętrzny kalkulator silnie się nagrzeje. Zbudowanie optymalnej sieci połączeń, wybór kolejności rozbudowy przemysłu z uwzględnieniem popytu na surowce, nie jest zadaniem łatwym , szczególnie gdy inni starają się zrobić to samo. W grze na dwóch graczy ( polecam usunięcie kilkunastu kart akcji z talii) rywalizacja nie jest jeszcze tak widoczna ( tu gra jest raczej „optymalizacyjna”) ale przy 3 graczach naprawdę brakuje miejsca na realizację wszystkich planów i trzeba się specjalizować. Atutem gry są na pewno dodatkowe mapy, które znacznie zmieniają warunki rozgrywki – cena dodatków ( map) nie jest co prawda niska, ale zawsze pozostaje wydruk. Czy to jest gra dla każdego? – pewnie nie, ale na mój stół na pewno powróci jeszcze nie raz – mam wrażenie że nie wycisnąłem z niej nawet małego procenta możliwości – zew biznesmena przemysłowca wzywa!

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium