Article 27: The UN Security Council Game

Podstawowe informacje

Liczba graczy 3-6
Zalecany wiek od 10 lat
Czas zabawy ok. 30-60 minut
Projektant Dan Baden
Wydanie angielskie
Instrukcja polska
Złożoność dla początkujących
Zależność językowa brak tekstu
Dostępność: niedostępny
Cena: 129,90 zł 129.90
ilość szt.
Zyskujesz 25 pkt [?]
dodaj do przechowalni
Oceń produkt w skali 1-5: 4.75
Wydawca: Stronghold Games
Kod produktu: 1867

Opis

Gra Article 27: The United Nations Security Council Game zawdzięcza swój tytuł – jak zapewne się domyślacie -  27. Artykułowi Karty Narodów Zjednoczonych, która zawiera takie oto dwa zapisy:

 1. Każdy członek Rady Bezpieczeństwa ONZ ma jeden głos.
 2. Decyzje Rady Bezpieczeństwa w sprawach proceduralnych zapadają przy 9 głosach ZA.

 

W tej negocjacyjnej potyczce, gracze reprezentują członków Rady Bezpieczeństwa Organizacji Narodów Zjednoczonych, którzy będą zarówno debatować nad projektami uchwał zaproponowanymi przez kraje członkowskie, jak i sami takowe przygotowywać.

W każdej rundzie, jeden z graczy bierze na siebie rolę Sekretarza Generalnego, przedstawia Radzie projekt uchwały i przewodniczy negocjacjom, które mogą trwać nie więcej niż 5 minut. Projekt uchwały obejmuje w różnym stopniu 5 dziedzin życia politycznego, takich jak militaria, rynek walutowy itp., a każdy z graczy posiada tajny dokument mówiący o tym, jak zmiana w każdej z tych dziedzin wpłynie na niego samego. Gracze podejmują więc intensywny dialog dla uzyskania oczekiwanych rezultatów głosowania, łącznie z oferowaniem i akceptowaniem łapówek, to znaczy, prezentów...

Po 5 minutach, Sekretarz Generalny zamyka obrady (uderzeniem drewnianego młotka!), a następnie gracze głosują ZA lub PRZECIW projektowi. Jakikolwiek głos przeciwny powoduje odrzucenie uchwały, lecz kosztuje gracza punkty zwycięstwa, tak więc lepszym rozwiązaniem jest zawiązanie sojuszu, który pozwoli mu czerpać korzyści przy równoczesnym opowiedzeniu się za projektem. Sekretarz Generalny otrzymuje z kolei bonus, jeśli jego projekt zostanie zaakceptowany, tak więc zarówno on jak i inni, którzy na uchwale skorzystają, będą zawsze chętni ponegocjować, aby głos ZA opłacał się równo wszystkim.

Po tym, jak każdy z graczy odegra rolę Sekretarza Generalnego (w grze 3-osobowej dwukrotnie), gracze otrzymują punkty w zależności od wielkości łapówek jakie przyjęli, punktów zdobytych z tajnych dokumentów i stopnia wypełnienia specjalnej agendy, jaką każdy otrzymał na początku rozgrywki.

 

  UWAGA! Gra jest całkowicie niezależna językowo. Wszystkich potrzebnych informacji dostarcza dołączona polska instrukcja

 


 

Zawartość pudełka: Warto zobaczyć:
 • plansza
 • 6 plansz graczy
 • 6 zasłonek
 • 108 żetonów wpływu
 • 36 żetonów nacji
 • 30 żetonów ważnych spraw
 • 6 znaczników agendy specjalnej
 • 12 znaczników głosowania
 • 30 drewnianych dysków dziedzin życia politycznego
 • 1 arkusz naklejek
 • 1 materiałowy woreczek
 • 1 klepsydra
 • instrukcja
 • …and 1 drewniany młotek Sekretarza!

 

Pliki do pobrania:

Co inni sądzą o tym produkcie? (3)

29 stycznia 2013

Ciekawa ładnie wykonana gra negocjacyjna, jednak nie dla wszystkich, trzeba umieć szukać kompromisów i dogadywać się z innymi graczami. Grając z podejściem albo wszystko mi pasuje albo zablokuje głosowanie, niszczy się całkowicie przyjemność z rozgrywki pozostałym graczom, wymaga to trochę wprawy. Pierwsza gra nie zawsze ukaże potencjał drzemiący w tym tytule.

4 czerwca 2013

Szybka, bardzo dynamiczna gra licytacyjna. Krótkie tury sprawiają, że trzeba się spieszyć ze swoimi ofertami, nie ma za wiele czasu na dogłębną analizę. Do gry należy podejść z przymróżeniem oka, to tytuł lekki i zabawny, a nie ekonomiczny mózgożer dla ludzi z kalkulatorem w głowie. Najlepiej zdecydowanie gra się w komplecie 6 osób.

24 października 2015

Article 27 jest szybką i wciągającą grą negocjacyjną. Powiedziałbym nawet, że imprezową - jest dynamiczna, z prostą mechaniką i całkiem zabawna. Gracze wcielają się w przywódców światowych potęg, którzy są lobbowani przez określone frakcje i agencje. Tury są ograniczone czasowo, więc trzeba się spieszyć ze swoimi ofertami i robić przy tym dużo szumu, żeby nasz głos był wyraźnie słyszalny i brany pod uwagę przez aktualnego przewodniczącego (każdy gracz będzie nim raz na grę). Staramy się różnymi sposobami (głównie ofertami łapówek), aby było tak, jak my chcemy, a przy tym w miarę szybko kalkulować, co nam się opłaca. Możemy też podkupywać lojalność innych graczy, albo nawet zbojkotować obrady. Gra jest niezwykle radosna i sympatyczna, powiedziałbym nawet, że "jajcarska" (np. karykatury głów państw) a tempo gry zawrotnie szybkie, naprawdę wiele się dzieje, choć głównie zależy to od współgraczy - dedykuję grę przede wszystkim ludziom wesołym i energicznym. Wykonanie niezwykle solidne, gra przetrwa długie lata. Ograniczeniem jest tylko liczba graczy - jedynie słusznym wariantem jest gra w 6 osób, a im mniej, tym zdecydowanie gorzej.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium