Taluva

Podstawowe informacje

Liczba graczy 2-4
Zalecany wiek od 10 lat
Czas zabawy ok. 30-60 minut
Projektant Marcel-André Casasola Merkle
Wydanie międzynarodowe
Instrukcja angielska
Dostępność: niedostępny
Cena: 129,90 zł 129.90
ilość szt.
Zyskujesz 25 pkt [?]
dodaj do przechowalni
Oceń produkt w skali 1-5: 4.33
Wydawca: Ferti Games
Kod produktu: 2348

Opis

Taluva to gra autorstwa Marcela-André Casasola Merkle. Na tajemniczej wyspie żyją Bogowie i Tytani. Rozgrywka polega na tym, iż wyspa wyłania się z morza i rośnie. Wulkany zapewniają, że wyspa nie jest płaska – staje się wręcz coraz bardziej wzgórzysta. Jednocześnie gracze starają się osiedlać swe ludy na wyspie. Im wyżej położona jest ziemia na której zostaną zbudowane chaty, tym bliżej są celu. Należy jednak uważać przy budowaniu chat, ponieważ ten, kto nie skończy zanim na planszy pojawią się wszystkie kościoły i świątynie, przegrywa.

 


 

  Warto zobaczyć:
 

Polecamy również:

Co inni sądzą o tym produkcie? (8)

Wyświetlane są wszystkie opinie (pozytywne i negatywne). Nie weryfikujemy, czy pochodzą one od klientów, którzy kupili dany produkt.

8 czerwca 2013

Pomysłowa gra: budujemy oceaniczną wyspę, na której osiedlamy swoich ludzi, a która to wyspa nieustannie rośnie - również w górę (!) poprzez wulkany, niszcząc wcześniejsze osiedla. Ciekawa rozgrywka, sytuacja zmienia się jak w kalejdoskopie, wymaga sporo wyobraźni przestrzennej. Do tego dużo negatywnej interakcji (wulkanami niszczymy innym graczom ich osiedla), choć można się bardziej skupić na sobie (stawiać wulkany koło siebie, by szybciej się wznosić). Naprawdę warto ten tytuł poznać!

4 września 2013

Przyznaję - czasem kupuję grę oczyma. Nie chodzi nawet o kolekcję nowych potworów i plastikowych zombi, bo kolejka figurek do pomalowania ciągnie się aż po horyzont. Lubię kiedy w wyniku gry na stole powstaje atrakcyjny wizualnie twór, coś do czego aż chcemy dołożyć kolejny "klocek". Taluva spełnia to oczekiwanie. Dodanie do prostego "układania płytek" trzeciego wymiaru ( w górę) to świetny pomysł. Na wulkanicznej wyspie budujemy osady, świątynie i wieże. Wszytko wygląda przemiło , ale pozwala też poruszyć szare komórki. Gra doskonale sprawdza się już od dwóch osób ( niektórzy twierdza nawet, że jest to najlepsza konfiguracja) . Gra się na tyle szybko , że można Taluvę użyć jako filera, albo zagrać kilka partii pod rząd. Ja czerpałem z rozgrywki satysfakcję estetyczną i intelektualną. jeśli miałbym się do czegoś przyczepić to do instrukcji. Instrukcje załączone do gry ( EN, FR, DE) zawierają inne zasady niż polskie tłumaczenie wydawcy. Kilka sprawa jest niedopowiedzianych , bądź opisanych niejasno. Potrzebna była konsultacja na forum dla geeków ;)... ale nawet gdy pomyliliśmy zasady gra nie straciła wiele, więc jest po prostu dobra. Dla tych którzy chcą zrobić krok do przodu po Carcassone pozycja wymarzona...:)

21 września 2014

Najlepsza gra abstrakcyjna w jaka gralem. Na stole prezentuje sie swietnie. Po skonczonej partii ciezko oderwac oczy od efektu koncowego :) Zasady bardzo proste, rozgrywka plynna. Nawet z kalkulatorami nie ma zbyt dlugich przestojow ;) Bardzo dobry przerywnik.

15 stycznia 2015

Po obejrzeniu recenzji wideo (Dice Tower) wiedziałem, że muszę w ten tytuł przynajmniej zagrać. Udało się na Zimowej Avangardzie (zjAva) ’11. Zagraliśmy jedną partię w 3 osoby – 3 całkiem zaawansowanych graczy. Podobało się wszystkim. Bardzo. Nadzwyczajnie. To przecież tylko prosta gra ,,kafelkowa”: dołóż płytkę, wybuduj. Co w niej niezwykłego? Taluva to prawie gra logiczna, ale niesamowicie mięsista, nacechowana nieoczywistą negatywną interakcją. W sumie tytuł mógłby być wymyślony przez dra Knizię. Banalne zasady, tworzące zawiłą rozgrywkę (właściwie zrobił grę o JESZCZE prostszych zasadach, lecz niestety nieco bardziej rodzinno-losową – Qin). Jednak rozsądne rozplanowanie dostępnych prostych akcji nie jest takie łatwe. W tę grę naprawdę można grać bardzo źle. :) Co znaczy, że negatywna interakcja nie jest oczywista? Wydawałoby się, że możliwości zrobienia krzywdy przeciwnikowi nie można przepuścić. Okazuje się jednak, że radosne spopielanie przeciwnika może dać mu całkiem sporo korzyści. Co ciekawe nie prowadzi to do pasjansowej formy rozgrywki. Mechanizmy zawarte w grze sugerują raczej umiejętne wzajemne pasożytowanie. Nie, nie symbiozę – pasożytowanie, a przynajmniej złośliwe utrudnianie życia. Miodzio. Warto też wspomnieć urodę rosnącej w trakcie partii planszy. Taluvy szukałem przez prawie pół roku. Poprzednik nakład wyczerpał się. Po ostatnim Essen nareszcie pojawiło się jej wznowienie. Jakość drewnianych elementów nie uległa zmianie. Wydaje mi się również, że jakość kafelków jest ta sama. Niestety wewnątrz pudełka jest nieco gorzej – brak wytłoczki na płytki. Szkoda. Przez to kafelki walają się po pudle w nieładnym nieładzie. Instrukcja również uległa minimalnej zmianie in plus – dodano odpowiedzi na 2 najczęściej zadawane pytania. I bardzo dobrze, wyjaśniają całkiem sporo. Na pewno można przyczepić się zmiany szaty graficznej pudełka. Odpychająca, nudna i kiczowata. Szczęśliwie nie ocenia się gry po okładce. :) Zdecydowanie polecam.

18 grudnia 2015

Jedna z moich najbardziej ulubionych gier. Proste zasady z ogromną liczbą możliwości dojścia do zwycięstwa. W tej grze trzeba mieć oczy szeroko otwarte i rozważać każdy ruch swój i przeciwników. Sama grafika może nie powala, ale rekompensuje to wykonanie drewnianych pionków, które są prześliczne. Wiem jedno, nigdy tej gry nie sprzedam i zawsze pozostanie w mojej kolekcji. Z doświadczenia wiem, że nie specjalnie podoba się dziewczyną, może to z uwagi na elementy negatywnej interakcji i nieco logiczny charakter rozgrywki. :) Jak dla mnie bomba! Polecam.

14 lutego 2016

Taluva to bardzo ładna i szybka gra logiczna (sic!) przebrana w szaty rywalizacji plemion o tereny na wyłaniającej się z oceanu wyspie wulkanicznej. Tematyka, o dziwo, nie jest od czapy, choć początkujący gracze mogą uznać za nieintuicyjne niszczenie własnej wioski w celu osiągnięcia większej korzyści -- najwyraźniej postęp wymaga ofiar :) Podobnie jak Carcassonne Taluva to gra kafelkowa, jednak krótsza i bardziej mózgożerna, więc niekoniecznie musi się sprawdzić jako lekka rozrywka rodzinna. Gra jest bardzo udana, ale muszę się przyczepić do ogromnego pudła z masą powietrza w środku i dość wysokiej ceny (za 48 kafelków i 100 drewnianych budynków, niemniej świetnie wykonanych).

20 października 2016

Mało znana, a bardzo ciekawie zaprojektowana gra! Proste do wytłumaczenia zasady, nieco negatywnej interakcji, sprawna i dobrze skalująca się rozgrywka - w sam raz jako przerywnik między bardziej czasochłonnymi tytułami. Rozbudowywanie tropikalnej wyspy robi wrażenie, zwłaszcza że odbywa się w trzech wymiarach, a kafelki oraz budynki są wykonane bardzo porządnie. Cena nieco zbyt wygórowana, ale i tak polecam.

24 kwietnia 2017

OCENA 4/5: Taluva - mimo swoich wad, ta gra naprawdę wciąga. Zdziwiło mnie, gdy nawet stroniące od planszówek osoby kolejny raz brały się do budowania planszy i stawiania na niej osad. Wśród osób, z którymi gram regularnie, ta gra cieszy się opinią najlepszej gry planszowej w jaką grali. Jest ona moim zdaniem mocno przesadzona, ale ma w sobie ziarno prawdy. Każdemu, kto szuka oryginalnej gry taktycznej dla więcej niż dwóch osób, mogę spokojnie polecić tą pozycję.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium