Wysokie napięcie (doładowana wersja)

Podstawowe informacje

Liczba graczy 2-6
Zalecany wiek od 10 lat
Czas zabawy ok. 90-120 minut
Autor Friedemann Friese
Wydanie polskie
Instrukcja polska
Złożoność dla średnio-zaawansowanych
Dostępność: ostatnie sztuki!
Wysyłka w: (wysyłka do 24 godzin)
Cena: 129,90 zł 129.90
ilość szt.
Zyskujesz 25 pkt [?]
dodaj do przechowalni
Oceń produkt w skali 1-5: 0
Wydawca: Lacerta
Kod produktu: 9815

Opis

Zarabianie pieniędzy na elektryczności? Zbijanie kokosów na elektryczności? Co za świetny pomysł!!! Czy powinienem używać węgla lub oleju do wytwarzania prądu w tradycyjny sposób? A może te zasoby wyczerpią się w przyszłości? A może przyszłość leży w spalaniu śmieci? Z pewnością energia jądrowa jest bardzo zachęcająca. Jeśli tylko rząd zatroszczy się o składowanie odpadów atomowych przyniesie to spory zysk. Oczywiście możesz używać bardziej ekologicznych źródeł energii i być niezależnym od zasobów. Ale czy takie rozwiązanie będzie wystarczająco wydajne, aby zaspokoić wszystkich klientów? No i nie zapomnij o rywalach. Konkurencja nie śpi. Analizuj jakie elektrownie budują, jakie miasta mają w zasięgu, od jakich zasobów zależy ich sukces i jakimi nowymi elektrowniami się interesują.

W trakcie gry licytuje się elektrownie (np. atomowe, wiatrowe, itp.), których następnie używa się do podłączania miast do swojej sieci energetycznej. Niektóre rodzaje elektrowni wymagają specyficznych surowców (np. węgla, uranu), których ceny i dostępność zmienia się dynamicznie na rynku.

Zwycięzcą zostaje osoba, która podłączyła do swojej sieci i zaopatruje w energię największą liczbę miast.

 

Gra otrzymała tytuł Gry Roku 2007, przyznawany przez graczy z całej Polski najlepszej grze planszowej w plebiscycie serwisu Gry-Planszowe.pl.   

 

Jakie zmiany na lepsze wprowadza wersja doładowana?

  • Dodatkowe drewniane elementy: młotek aukcyjny, 1 znacznik zniżki, 1 znacznik "Etap 2" oraz 1 znacznik "Koniec gry";
  • Dodatkowe zasady, specyficzne dla planszy "Niemcy";
  • Dodatkowe zasady, specyficzne dla planszy "USA";
  • Nowe zasady odnośnie najtańszej karty elektrowni;
  • Nowe zasady gry w 2 osoby;
  • Znaczniki paliw w kształtach odpowiadających każdemu rodzaju paliwa osobno;
  • Zmieniony tor kolejności w rundzie, umożliwiający śledzenie kolejności w trakcie każdej tury;
  • Zmienione grafiki elektrowni i paliw na kartach;
  • Zmienione koszulki kart "małych elektrowni".

 


 

Zawartość pudełka: Warto zobaczyć:
 • dwustronna plansza (USA / Niemcy)
 • 43 karty elektrowni
 • ponad 200 drewnianych znaczników
 • pieniądze używane w grze
 • instrukcja

Co inni sądzą o tym produkcie? (1)

22 maja 2020

Absolutnie rewelacyjna gra, ale niestety nie dla każdego. Przypomina trochę gry kolejowe z rodziny Steam, tyle że bez pożyczek i popadania w długi. Ale mechanizm jest ten sam - robimy coś, za co dostajemy pieniądze, by zrobić więcej tego czegoś, za co dostaniemy jeszcze więcej pieniędzy. Tyle że w Wysokim Napięciu nie liczy się nic oprócz tego, ile w konkretnym momencie jesteśmy w stanie zasilić elektrowni. Na to, rzecz jasna, potrzebne będą pieniądze, ale też i dostępne surowce a z tym bywa różnie. Z doświadczenia wiem, że gra dość ciężko przyjmuje się zarówno wśród nowych graczy, jak i tych, którzy liznęli już nieco eurasów spod znaku worker placement. Tutaj nie jesteśmy wynagradzani co rundę czy co dwie, nie zbieramy punktów zwycięstwa po drodze, nie "idziemy w cele", nie mamy ukrytych ról... Jest to gra, z której przyjemność czerpie się poprzez mozolną rozbudowę naszego imperium, by w decydującym momencie "odpalić" nasze elektrownie i zgarnąć zwycięstwo. Rzadko spotykam osoby, którzy uznają ją za dobrą - albo jest dla nich wybitna, albo zupełnie im nie podchodzi. Jeśli więc macie wątpliwości, to zapewne nie jest to gra dla was, w przeciwnym przypadku można śmiało po nią sięgnąć. Największy mankament? Nie skaluje się dobrze dla dwóch osób, choć wersja doładowana nieco niweluje tę niedogodność poprzez moduł 'against the trust'.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl