Viticulture: Essential Edition (edycja polska)

Podstawowe informacje

Liczba graczy 2-4
Zalecany wiek od 12 lat
Czas zabawy ok. 90-120 minut
Projektant Morten Monrad Pedersen, Jamey Stegmaier, Alan Stone
Wydanie polskie
Instrukcja polska
Złożoność dla średnio-zaawansowanych
Dostępność: średnia ilość
Wysyłka w: (wysyłka do 24 godzin)
Cena: 259,90 zł 259.90
ilość szt.
Zyskujesz 51 pkt [?]
dodaj do przechowalni
Oceń produkt w skali 1-5: 0
Wydawca: Phalanx Games Polska
Kod produktu: 748252980618

Opis

Właśnie odziedziczyłeś mizerną winnicę w wiejskim rejonie Toskanii. Wszystko co posiadasz, to kawałek gruntu, stara tłocznia, maleńka piwniczka, trzech robotników... oraz marzenie o posiadaniu najlepszej winnicy we Włoszech. 

Twoim zadaniem będzie zarządzanie zespołem pracowników oraz zapraszanych specjalistów. Produkcja wina to zajęcie całoroczne, a każda pora roku charakteryzuje się innymi wyzwaniami, przez co robotnicy będą wykonywać inne prace zimą, a inne latem. Przy pomocy pracowników oraz gości rozbudujesz swoją winnicę, stawiając dodatkowe budynki, sadząc winorośle oraz realizując zamówienia na wina, cały czas przybliżając się do urzeczywistnienia marzenia o stworzeniu najlepszej winnicy w Toskanii. 

Viticulture to gra strategiczna oparta na mechanice „worker placement”, w której zanurzysz się w świat staroświeckich toskańskich winnic, gdzie obok umiejętność produkcji wina równie ważne jest strategiczne planowanie.

Rozgrywka w Viticulture przebiega w rundach, zwanych latami. Każdy rok podzielony jest na 4 etapy (pory roku). W trakcie gry gracze rozmieszczają swoich pracowników oraz zagrywają karty Gości, aby realizować różne zadania w poszczególnych porach roku. Wiosną ustalana jest kolejność graczy na dany rok. Latem gracze rozmieszczają pracowników na polach akcji, aby sadzili winorośle oraz budowali konstrukcje ulepszające winnicę. Akcje te są przedmiotem rywalizacji między graczami i zwykle pierwszy gracz podejmujący się danej akcji będzie miał przewagę nad pozostałymi. Jesień to czas zapraszania gości do pomocy pracownikom. Zimą gracze ponownie rozmieszczają pracowników na polach akcji, ale tym razem, żeby zbierali grona, produkowali wina oraz realizowali zamówienia na dostawę win. Celem gry jest zdobycie jak największej liczby Punktów Zwycięstwa, reprezentujących reputację gracza jako właściciela winnicy. 

Gra zdobyła uznanie graczy z całego świata (znajduje się na 20 miejscu w rankingu najlepszych gier serwisu BoardGameGeek.com), a na niniejsze wydanie (Essential Edition) składa się druga edycja gry Viticulture wzbogacona o kilka elementów z dodatku Tuscany osobiście wybranych przez słynnego autora gier Uwe Rosenberga. Niepodważalnymi atutami gry są: przystępne zasady, wysoka regrywalność, świetna skalowalność, różnorodność rozgrywek, stawianie wyzwań przed graczami, klimat i powiązanie zasad z mechaniką, piękne wykonanie, możliwość gry solo.

 


 

Zawartość pudełka: Warto zobaczyć:
 • 78 dużych i 154 małych kart
 • 42 karty Winorośli (zielone)
 • 36 kart Zamówień (fioletowe)
 • 38 kart Letnich Gości (żółte)
 • 38 kart Zimowych Gości (niebieskie)
 • 18 kart Pól
 • 36 kart Mamy i Taty
 • 24 kart Automy
 • PLANSZE
 • 1 plansza główna
 • 6 plansz Winnic
 • 30 pionków pracowników w 6 różnych kolorach
 • 6 dużych pracowników
 • 6 pionków Pobudki (Koguty)
 • 6 pionków Punktów Zwycięstwa (Korki)
 • 6 pionków Wypłaty Końcoworocznej (Butelki)
 • 48 pionków Konstrukcji (po 8 unikatowych w każdym kolorze)
 • 1 znacznik pierwszego gracza (Kiść winogron)
 • 50 szklanych znaczników (gron i wina)
 • 72 żetony lirów

Polecamy również:

Co inni sądzą o tym produkcie? (1)

13 kwietnia 2021

Ta niepozorna gra o produkcji wina wdarła się szturmem na mój stół i prędko z niego nie zniknie. I są po temu istotne powody. 1. Gra ma niemal wzorcową wypadkową trudności zasad do przyjemności z rozgrywki. Nie jest super prosta, ale wystarczy by gracze zrozumieli w jakiej kolejności działa cykl produkcyjny (pozyskanie kart winorośli, sadzenie, zbiory, wytwarzanie wina, realizacja zamówień), by mogli w pełni cieszyć się grą. Zwykle wystarczą do tego 2 lub 3 rundy. Potem to już płynne żeglowanie po morzu wina. 2. Mnogość decyzji taktycznych nie wpływa na nastrój w grze - klimat rozgrywki jest wręcz leniwy, bez specjalnych napięć czy stresującego pośpiechu. Produkujemy wino, grona rosną na winoroślach lub są udeptywane naszymi bosymi stopami, słoneczko świeci nad winnicą... czegóż chcieć więcej? Może jeszcze kieliszek Chardonnay? 3. Jakość tej gry - począwszy od zastosowanego w instrukcji papieru, przez gruby karton i mnogość meepli i figurek, aż po szklane półkule symbolizujące grona i wina - jest nieporównywalna z niczym innym. Obcowanie z Viticulture to marzenie każdego planszowego fetyszysty. Manipulowanie komponentami, wytwarzanie i postarzanie win to przyjemność w najczystszej postaci. 4. Z mało lotnego tematu uczyniono tu grę niemal wzorcową. Coś, co przyjemnie jest mieć na półce, a jeszcze przyjemniej jest pokazać znajomym podczas niedzielnego spotkania. Grę oczywiście najlepiej kupić z obowiązkowym dodatkiem Toskania, ale sama podstawka jest świetnym wprowadzeniem w świat Viticulture - Toskania wzbogaca go i nieco porządkuje, czyniąc z bardzo dobrej gry tytuł wybitny. Jeśli więc jest akurat dostępna: brać i nie pytać, tylko sadzić, zbierać i udeptywać!

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium